Sexi mamy

Autor: Katka Kóňová | 4.5.2015 o 17:26 | (upravené 5.5.2015 o 14:01) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1366x

Sú americké mamičky naozaj spokojné so životom a dokážu bravúrne zvládať materstvo a kariéru? O tom je príjemná oddychová knižka od Amy Sohnovej Sexi mamy. 

Nevšedný príbeh štyroch žien, ktoré spájajú dve veci: sú matkami  a žijú v New Yorku. Ich osudy sa vzájomne ovplyvňujú, hoci netušia o svojej existencii. Príbehy sú komplikovane poprepletané, spleť udalostí je rýchla a čitateľ miestami stráca prehľad kto, s kým, kde, kedy a prečo. Napriek tomu ho napätie a zaujímavosť deja drží neustále v strehu. Nepredvídateľnosť udalostí nakoniec spojí tieto ženy a spoznajú sa. Ich príbeh je ďalej popísaný v pokračovaní knihy v českej verzii Matkárna.

Hlavné ženské postavy sú štyri. Charakterovo brutálne odlišné, no predsa blízke. Každá z nich má dieťa, žijú v prepychovej štvrti Park Slope v New Yorku a každá sa snaží bojovať proti mamičkovskej chorobe, ktorá vládne v ich štvrti – prevláda názor, že mama, ktorá pracuje nie je dobrá mama. Táto časť New Yorku je typická historickými budovami, v ktorých mladé rodiny kupujú byty za neskutočné peniaze, len aby nevychovali deti v rušnom prostredí Manhattanu. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva, sa teda situuje práve do Brooklynu a jeho najkrajšej štvrti Park Slope. Mamičkami sa len tak hemží, po detských ihriskách behajú upachtené, neupravené a mierne obézne mamy, príp. európske pestúnky ich detí. Na ihriskách sa hrajú urevané deti, do ktorých tieto mamy investujú kopec času a energie. Okrem toho sa tieto ženy snažia zachrániť svoje krachujúce manželstvá za každú cenu.

Pozor, ďalšia časť prezrádza dej!

Rebecca Rosová má dieťa Abbie, manžela Thea, s ktorým má od narodenia ich dcéry krízu v sexe. Keďže jej sex chýba (nečudujme sa po 1,5 roku), skončí v náručí najsexi chlapa v Amerike. Ich avantúra má dohru v podobe tehotenstva. Rebecca pracuje ako redaktorka na voľnej nohe, píše pre ženské magazíny, presne tak ako si to my ženy predstavujeme, že každá dobrá novinárka píše pre Elle, Vogue a pod. Rebeccin osud sa stretáva s dvoma ďalšími postavami – Lizzie a Melorou.

Lizzie O´Donellová stretáva Rebeccu na detskom ihrisku (kde inde?) a prebudia sa v nej opäť dávno zabudnuté lesbické sklony a do Rebeccy sa zahľadí. Chce za každú (i zvrátenú) cenu Rebeccu uhnať k sebe do postele, no tá už paktuje s milencom – manželom Melory. Lizzin manžel je Černoch a bluesový spevák Jay, s ktorým má krásneho syna Mancea. V tejto chvíli sa v knihe rieši aj rasistická diskriminácia, avšak satirickým  a odľahčeným spôsobom.

Melora Leightová je oscarová herečka, ktorá je závislá na psychiatrických liekoch a tajne pije. V úvode knihy vďaka vyššie uvedeným prostriedkom pokazí všetko čo sa dá, takmer zmarí svoju hereckú kariéru nadobro, keď sa zníži k tomu, aby kradla. V jej osobnosti sa stretávajú mnohé tváre žien – milujúce i kruté, nepríjemné i milé, túžiace po nezávislosti, ale aj po rodine. Postava však počas deja mení svoje zmýšľanie (keď vysadí lieky a alkohol) a osud jej nadelí novú životnú šancu – film. Melora má adoptovaného syna (Vietnamca) Oriona, ktorého nemá rada. Osvojila si ho iba preto, aby sa zvýšila jej popularita, ale keďže robila chyby všade možne, nevyšlo jej to, a tak jej je malý na príťaž. Jej manželom je herec a scenárista Stuart. Melorina postava sa kríži so štvrtou hrdinkou.

Karen Bryanová je posadnutá Melorou a chce spraviť všetko preto, aby sa dostala do jej tesnej blízkosti. Rozhodne sa kúpiť byt v štvrti, kde žije Melora s rodinou, tajne vnikne do jej domu a vezme si peňaženku, ktorú Melora ukradla. Týmto ju má v pasci a vydiera ju. Chce s ňou byť najlepšia kamarátka. Okrem toho je Karen posadnutá myšlienkou mať druhé dieťa, no pre jej prílišnú zainteresovanosť sa jej nedarí. Má syna Darbyho, ktorého v štyroch rokoch stále prebaľuje a vozí v kočíku. 

Autorka okorenila dielo o sex, intrigy, napätie, chorobné prenasledovanie, priblížila prostredie amerických celebrít. Fundovane sa vyjadruje k realitnému trhu v NYC, ale najmä k filmovej a seriálovej scéne, keďže sama sa autorsky podieľala na tvorbe scenárov k rôznym americkým seriálom. Čitateľovi však môže pripadať rušivé neustále prirovnávanie životných udalostí hlavných hrdiniek k rôznym filmovým scénam, ale aj ich správanie a konanie zdokladované v psychologických knihách a príručkách pre mamičky. To znamená, technicky preložené – na takmer každej strane knihy je spomenutý, buď nejaký film, alebo kniha, alebo scéna z filmu, podľa ktorej „naša“ hrdinka v danej chvíli koná. 

Knižku odporúčam ako skvelé odreagovanie sa najmä mamičkám a vyťaženým ženám, pretože dej netreba príliš analyzovať (stačí si kresliť schému kto s kým). Dielo je dostupné tu: http://www.martinus.sk/?uItem=119823&z=MYE6RZ&utm_source=z%3DMYE6RZ&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

ŠPORT

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie ako podraz.


Už ste čítali?