Sexi mamy

Autor: Katka Kóňová | 4.5.2015 o 17:26 | (upravené 5.5.2015 o 14:01) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1376x

Sú americké mamičky naozaj spokojné so životom a dokážu bravúrne zvládať materstvo a kariéru? O tom je príjemná oddychová knižka od Amy Sohnovej Sexi mamy. 

Nevšedný príbeh štyroch žien, ktoré spájajú dve veci: sú matkami  a žijú v New Yorku. Ich osudy sa vzájomne ovplyvňujú, hoci netušia o svojej existencii. Príbehy sú komplikovane poprepletané, spleť udalostí je rýchla a čitateľ miestami stráca prehľad kto, s kým, kde, kedy a prečo. Napriek tomu ho napätie a zaujímavosť deja drží neustále v strehu. Nepredvídateľnosť udalostí nakoniec spojí tieto ženy a spoznajú sa. Ich príbeh je ďalej popísaný v pokračovaní knihy v českej verzii Matkárna.

Hlavné ženské postavy sú štyri. Charakterovo brutálne odlišné, no predsa blízke. Každá z nich má dieťa, žijú v prepychovej štvrti Park Slope v New Yorku a každá sa snaží bojovať proti mamičkovskej chorobe, ktorá vládne v ich štvrti – prevláda názor, že mama, ktorá pracuje nie je dobrá mama. Táto časť New Yorku je typická historickými budovami, v ktorých mladé rodiny kupujú byty za neskutočné peniaze, len aby nevychovali deti v rušnom prostredí Manhattanu. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva, sa teda situuje práve do Brooklynu a jeho najkrajšej štvrti Park Slope. Mamičkami sa len tak hemží, po detských ihriskách behajú upachtené, neupravené a mierne obézne mamy, príp. európske pestúnky ich detí. Na ihriskách sa hrajú urevané deti, do ktorých tieto mamy investujú kopec času a energie. Okrem toho sa tieto ženy snažia zachrániť svoje krachujúce manželstvá za každú cenu.

Pozor, ďalšia časť prezrádza dej!

Rebecca Rosová má dieťa Abbie, manžela Thea, s ktorým má od narodenia ich dcéry krízu v sexe. Keďže jej sex chýba (nečudujme sa po 1,5 roku), skončí v náručí najsexi chlapa v Amerike. Ich avantúra má dohru v podobe tehotenstva. Rebecca pracuje ako redaktorka na voľnej nohe, píše pre ženské magazíny, presne tak ako si to my ženy predstavujeme, že každá dobrá novinárka píše pre Elle, Vogue a pod. Rebeccin osud sa stretáva s dvoma ďalšími postavami – Lizzie a Melorou.

Lizzie O´Donellová stretáva Rebeccu na detskom ihrisku (kde inde?) a prebudia sa v nej opäť dávno zabudnuté lesbické sklony a do Rebeccy sa zahľadí. Chce za každú (i zvrátenú) cenu Rebeccu uhnať k sebe do postele, no tá už paktuje s milencom – manželom Melory. Lizzin manžel je Černoch a bluesový spevák Jay, s ktorým má krásneho syna Mancea. V tejto chvíli sa v knihe rieši aj rasistická diskriminácia, avšak satirickým  a odľahčeným spôsobom.

Melora Leightová je oscarová herečka, ktorá je závislá na psychiatrických liekoch a tajne pije. V úvode knihy vďaka vyššie uvedeným prostriedkom pokazí všetko čo sa dá, takmer zmarí svoju hereckú kariéru nadobro, keď sa zníži k tomu, aby kradla. V jej osobnosti sa stretávajú mnohé tváre žien – milujúce i kruté, nepríjemné i milé, túžiace po nezávislosti, ale aj po rodine. Postava však počas deja mení svoje zmýšľanie (keď vysadí lieky a alkohol) a osud jej nadelí novú životnú šancu – film. Melora má adoptovaného syna (Vietnamca) Oriona, ktorého nemá rada. Osvojila si ho iba preto, aby sa zvýšila jej popularita, ale keďže robila chyby všade možne, nevyšlo jej to, a tak jej je malý na príťaž. Jej manželom je herec a scenárista Stuart. Melorina postava sa kríži so štvrtou hrdinkou.

Karen Bryanová je posadnutá Melorou a chce spraviť všetko preto, aby sa dostala do jej tesnej blízkosti. Rozhodne sa kúpiť byt v štvrti, kde žije Melora s rodinou, tajne vnikne do jej domu a vezme si peňaženku, ktorú Melora ukradla. Týmto ju má v pasci a vydiera ju. Chce s ňou byť najlepšia kamarátka. Okrem toho je Karen posadnutá myšlienkou mať druhé dieťa, no pre jej prílišnú zainteresovanosť sa jej nedarí. Má syna Darbyho, ktorého v štyroch rokoch stále prebaľuje a vozí v kočíku. 

Autorka okorenila dielo o sex, intrigy, napätie, chorobné prenasledovanie, priblížila prostredie amerických celebrít. Fundovane sa vyjadruje k realitnému trhu v NYC, ale najmä k filmovej a seriálovej scéne, keďže sama sa autorsky podieľala na tvorbe scenárov k rôznym americkým seriálom. Čitateľovi však môže pripadať rušivé neustále prirovnávanie životných udalostí hlavných hrdiniek k rôznym filmovým scénam, ale aj ich správanie a konanie zdokladované v psychologických knihách a príručkách pre mamičky. To znamená, technicky preložené – na takmer každej strane knihy je spomenutý, buď nejaký film, alebo kniha, alebo scéna z filmu, podľa ktorej „naša“ hrdinka v danej chvíli koná. 

Knižku odporúčam ako skvelé odreagovanie sa najmä mamičkám a vyťaženým ženám, pretože dej netreba príliš analyzovať (stačí si kresliť schému kto s kým). Dielo je dostupné tu: http://www.martinus.sk/?uItem=119823&z=MYE6RZ&utm_source=z%3DMYE6RZ&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?