Tamara Tainová: Je to inak, mami...

Autor: Katka Kóňová | 5.5.2015 o 11:01 | (upravené 15.5.2015 o 18:52) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1119x

Trpko a vtipne o ozajstnom živote sexuálnej menšiny (T. Tainová) Jedinečný román na slovenskom trhu, ktorý búra akékoľvek predsudky voči sexuálnej  menšine a donúti zamyslieť sa nad vlastnými postojom voči tejto téme. 

Už na prvý pohľad zaujímavá knižka, ktorá sa zaoberá témou doteraz nikdy tak jasne a konkrétne neopísanou – témou homosexuality. 

Staršia knižka z vydavateľstva Evitapress neprekvapila štýlom rozprávania. Aj v tejto knihe, ako v mnohých predtým, je použitý vtipný rozprávačský štýl, ktorý sa strieda s trpkými epizódami hrdinov.

Autorka čerpala námety priamo od svojich priateľov homosexuálov, dá sa teda povedať, že kniha má väčšinou autobiografické črty. Striedajú sa tu vtipné príbehy zo života hlavného hrdinu, gaya, ktorý pracuje ako spravodajský novinár pod vedením despotického Kastróla, ako všetci zamestnanci volajú svojho šéfa. Kniha má jednoduchý dej zostavený z lásky medzi mužmi - homosexuálmi. Opisuje trápenie vo vzťahu, žiarlivosť a neveru.

Hlavný  hrdina Boris sa nevie spamätať po rozchode so svojím priateľom Markom, ktorý sa musí oženiť s cieľom zakryť svoju skutočnú sexuálnu orientáciu. Boris si svoj hnev odchádza vybúriť do klubu, kde sa stretne so zaujímavým modrookým mužom. Silný emotívny zážitok prerastie do vzťahu. Avšak nový priateľ, Michal, je pediater a nemôže sa verejne priznať k svojej orientácii, inak by sa mohol s prácou lekára rozlúčiť. Boris sa zveruje so svojimi pocitmi a trápeniami kamarátke Sofi, rozoberá problémy spoločnosti s kolegom Leošom a  po priznaní svojej mame, že je gay, rieši starosti vo vzťahu aj s ňou. Boris je typ človeka, ktorý citlivo vníma trápenia svojich priateľov, tiež homosexuálov, ktorí musia rapídne meniť svoje životy kvôli útlaku heterosexuálnej pospolitosti.  V nečakanej chvíli sa na scéne objavuje Marko, ktorý pochopil, akú chybu spravil, a snaží sa získať Borisa späť. Neustále prenasledovanie z Markovej strany dovedie záver knihy do nečakaného konca.

Významnú úlohu zohráva v knihe spomínaná Sofi, ktorá pracuje ako psychologička, a svojimi názormi presne vystihuje predsudky slovenskej verejnosti. Nie každý ako Boris môže vyjsť s pravdou von, stále je tu vplyv rodiny, okolia, v ktorom daný človek žije a pracuje,  názory susedov z dediny, v ktorej človek vyrastal, nemusia korešpondovať s názormi  väčších miest, kde sa  predsudky voči homosexuálom ľahšie rúcajú.

Dojemný príbeh o láske medzi dvoma mužmi sa však nekončí happyendom.

(Na strane 168 je veľmi dôveryhodne opísaný fakt dnešnej spoločnosti, tlmočený všímavým  Leošom)

Knižka dostupná na: http://www.martinus.sk/?uItem=78610&z=MYE6RZ&utm_source=z%3DMYE6RZ&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?