Kate Atkinson - Život po živote

Autor: Katka Kóňová | 27.1.2016 o 15:02 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  392x

Čo by bolo keby... keby sme sa mohli vrátiť do minulosti, zmeniť všetky naše chybné kroky a konať tak, ako by sme vedeli, čo sa stane, čo bude následkom nášho konania. 

Trochu zložitá charakteristika, ale aj kniha Život po živote je tak trochu zložitá. V prvom momente dielo evokuje, že ide o duchovné zamýšľanie sa nad životom, spôsobom ako ho zmeniť,či vrátiť sa o krok späť. Po prečítaní aspoň polovice diela čitateľ zistí, že ústrednou myšlienkou knihy je druhá svetová vojna a spôsob ako jej predísť. Sama autorka si vybrala túto tému, pretože cítila, že musí podať výpoveď o vojne, ktorú síce nezažila, ale jej rodina ju prežila, čiastočne.

Pozor dej s prezradením kľúčových momentov:

V roku 1910 sa narodí dievčatko menom Ursula, ktorá ihneď po pôrode zomiera. Znovu sa však narodí a tentokrát prežije, aspoň do svojich štvrtých narodenín, kedy sa utopí. Kolobeh sa opakuje, Ursula sa rodí a zomiera, "berie si ju čierny netopier, temnota." Čím dlhšie hlavná hrdinka Ursula prežíva svoj život, tým viac si z neho pamätá a snaží sa vyhýbať smrteľných chybám, pred ktorými ju vystríha jej podvedomie. V každom ďalšom bloku života prežíva niečo nové, niekedy zlé, niekedy hrozné a niekedy sa tomu vyhne a spokojne zomiera v dôchodkovom veku. Ursula počas svojich niekoľkých životov (ak som dobre počítala bolo ich 16, ale kolobeh sa v podstate neuzatvoril) zažíva pekné chvíle so svojou rodinou, prežíva ako maličká Veľkú vojnu a v dospelosti sa stretáva s druhou svetovou vojnou priamo na vlastnej koži. Práve vďaka tomu, že sa môže znovu narodiť, zomiera vo vojne hneď niekoľkokrát. Raz ju zavalí padajúci múr z budovy, raz je obeťou bombardovania, raz spácha samovraždu so svojou dcérkou v Nemecku, atď. V záverečných blokoch jej života si začína uvedomovať, že stále zomiera a znovu sa rodí. Jej spomienky sú jasnejšie a zreteľnejšie. Začne snovať plán a spôsob, ako by sa dalo vyhnúť druhej svetovej vojne. Ako zabrániť Hitlerovi, aby spustošil Európu. Veď sa s ním už stretla v minulom živote, bola manželkou jedného z jeho mužov a najbližšou priateľkou Führerovej Evy. Poznala Hitlera celkom dôverne, vedela, čo má rád, čo nie, kam si chodí so svojimi kumpánmi posedieť. Tieto vedomosti jej vnukli odvážny nápad odstrániť ho za cenu vlastného života. Autorka do úst Ursule vložila svoje vlastné myšlienky, pocity a pochody, ktoré sama vnímala v súvislosti s vojnou.

Dej sa krúti okolo rodiny Toddovcov, ktorú začiatkom 20. storočia spoločne zakladajú Hugh a Sylvie. Hugh je bankárom v Londýne, sám rukuje do prvej svetovej vojny, jeho manželka je ženou v domácnosti, bez vzdelania, ktorého sa dobrovoľne vzdala a stará sa o svoje deti. Najstarším je syn Maurice, ktorého nemá rada, pretože je veľmi drzý a arogantný. Stane sa veľkým žralokom na ministerstve vnútra, kde zúročí svoju hroznú, nepriateľskú povahu. Pamela je inteligentná, trefná, priama a odvážna žena, ktorá sa po rokoch štúdia rozhodne, rovnako ako jej mama, venovať mnohopočetnej rodine. Ursula nenapĺňa očakávania svojej matky, v jednej časti ju mama zavrhne kvôli potratu, v druhej sa jej nepáči Ursulina cieľavedomosť. Charakter Ursuly zostáva v hĺbke rovnaký vo všetkých častiach, ale jej konanie a zmýšľanie sa vplyvom znovuzrodenia mení. Miláčik rodiny Teddy sa stáva vojnovým pilotom, je krásnym, dokonalým a múdrym mužom. A Jimmy, posledný syn ich klanu, je od začiatku zvláštnym a uzavretým dieťaťom. V závere odíde do Ameriky, kde sa verejne priznáva k homosexualite. Podstatnú časť rodiny tvorí aj Hughova sestra Izzie, ktorá sa nemá v láske so Sylvie, je len hanbou rodiny, ale dotiahne to ďaleko vďaka svojmu promiskuitnému a bláznivému životu. Okrem nej v rodine figuruje aj kuchárka pani Gloverová, ktorá dodáva knihe iróniu a satiru, je večne vážna, no napriek tomu až priveľmi priama. Sylvie pomáha s deťmi aj pomocnica v domácnosti, mladé dievča Bridget, ktorá stelesňuje v knihe prostorekosť a jednoduchosť dedinského dievčaťa.

Koniec deja.

Konečne sa mi dostala do rúk nie dobrá, ale výborná kniha. Má skvelý nádych humoru, satiry a irónie, ľahko stráviteľné historické prvky priamo sa dotýkajúce kľúčových postáv. Kniha pripomína veci, ktoré sú dnes už samozrejmosťou, najmä mier, ale aj obyčajné zavedenie elektriny či televízie.

Dej sa začína v podstate ľahučko (aj keď teda zomiera malé dieťatko, následne väčšie a väčšie), ale väčšinou ide o krásne momenty zo života mladej rodiny s rastúcim počtom detí popretkávaný úvahami o živote jednotlivých postáv („Treba sa za každú cenu vyhýbať pochmúrnym myšlienkam.“, „Boh určite chcel toto dieťa naspäť, skúšal nás a zistil, že ho nepotrebujeme. Tentoraz.“ Dielo obsahuje krásne prirovnania v súvislosti s prírodou („Srdiečko jej búšilo ako vtáča uväznené v hrudi.“, „V drobnulinkej perleťovej ulite uška bzučali tisícky včiel. Nemohla dýchať. Topiace sa dieťa, vtáča padajúce z oblohy.“). Autorka niekedy priviedla hlavnú hrdinku do scén, v ktorých už čitateľ očakáva, že Ursula zomrie, no nestane sa tak. Okrem týchto scén je do deja začlenených množstvo iných napínavých prvkov (zlý Maurice sa chcel zbaviť Ursuly ešte ako maličkej, Ursula stretáva vraha malého dievčaťa).

Pridanú hodnotu knihy tvoria aj citáty z rôznych literárnych diel, väčšinou anglickej literatúry, ktoré autorka vkladá do úst svojich hrdinov. Niekedy to čitateľa odrádza, pretože nie všetky diela sú chronicky známe aj u nás, ale perfektne prepájajú rôzne deje a pohnútky v hlave hrdinov.

V častiach, kde hlavná hrdinka ako dobrovoľná záchranárka zažíva vojnu na vlastnej koži, je bombardovanie, priamy stret s vojnou a jej samotný priebeh detailne popísaný, na čo slúžilo autorke štúdium literatúry o danej téme. Pre laických vyznávačov vojnovej histórie je to perfektné priblíženie vo forme románu.

„Čas je vymyslený, v skutočnosti všetko plynie, neexistuje nijaká minulosť ani prítomnosť, jestvuje iba teraz.“ s.447

http://www.martinus.sk/?uItem=191401&z=MYE6RZ&utm_source=z%3DMYE6RZ&utm_medium=url&utm_campaign=partner

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?