Evitovky

Autor: Katka Kóňová | 28.1.2016 o 12:14 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1123x

Keďže som už dlho doma bez práce a koláčov, tak som sa začítala do rýchlych „jednohubiek“, aby boli aj námety na recenzie.

Evitovky sú edíciou knižiek vydávaných vo vydavateľstve Evitky Urbaníkovej vo forme paperback, teda knižky do kabelky. Obsahom týchto dielok býva väčšinou skutočný príbeh, ktorý si sám autor odžil a sám (niekedy aj v spolupráci s iným spisovateľom) aj hodil do knihy.

Medzi jednohubky zase zaraďujem knižočky, ktoré sa ľahko prenášajú niekoľko kilometrov, ktoré sa rýchlo čítajú vďaka dynamickému a pútavému deju, no sú spestrené vtipom autora. Prečítať takéto dielo trvá jeden max. dva dni, tak som si zvolila tenučkú knižku, avšak s veľmi, ale fakt veľmi zaujímavou témou:

Nemám čas na umieranie, ktorú napísal Róber Stangl, chalanisko s rakovinou, ale aj veľkou vôľou žiť, hoci to tak na začiatku knižky nevyzeralo. Knižka je akoby výstrahou pred zanedbávaním vlastného zdravia, čitateľ si ponaučenie môže zobrať z takmer každej stránky v knižke. Chalan nemal času na umieranie, no nemal ho ani na návštevu lekára napriek tomu, že jeho telo mu bolesťami signalizovalo, že niečo nie je s kostolným poriadkom. Okrem toho je knižka akousi metodikou priebehu hnusnej choroby a jej liečby.

Hlavný hrdina svojej autobiografie, Róbert, je sympatický, veselý, mladý muž užívajúci si život, pracujúci a milovaný svojou rodinou. Čitateľovi popisuje začiatok svojej choroby, ktorá sa prejavovala neznesiteľnými bolesťami na hrudi, nespavosťou, ale aj vysvetľuje, prečo lekára nenavštívil, "Veď to prejde." Po pol roku ho hrčky na krku privedú do lekárskej ambulancie a rozbieha sa kolotoč vyšetrení, dlhého čakania na výsledky, ktoré prinesú výsledný verdikt – tretie štádium rakoviny. Robo opisuje svoje pocity, nehanbí sa za ne, nehanbí sa za slzy, ku ktorým ho vedú fyzické neduhy súvisiace s chorobou. Do knihy vložil naozaj veľa zo svojho vnútra, preto je knižka efektívna najmä pre chorých na rakovinu a ich príbuzných. Je povzbudením, ale aj nazretím do vnútorných pochodov trpiaceho človeka a jeho rodiny. Robert neprestáva myslieť pozitívne, aj keď v mnohých situáciách je to skutočne náročné, no nevzdáva sa, je silným a odvážnym bojovníkom. Mnohokrát v knihe opakuje životnú mantru: „Osemdesiat percent úspechu je psychika“. Podstupuje chemoterapie, jeho stav sa však kriticky zhoršuje a 6 týždňov leží v umelom spánku. Aj táto časť jeho choroby je čitateľovi priblížená, náš hrdina popisuje svoje sny, ktoré odrážajú realitu okolo neho. V snoch stretáva aj svoju lásku, ktorou je sestrička Kamilka z nemocnice. Aj vďaka láske rodiny a jeho milovanej sa príbeh končí šťastne.

Ľudia poznajú Róberta z relácie V siedmom nebi, ja nie, preto neviem ako sa má, či je v poriadku. Ale jeho knižka mi dala to, čo mala.

 

A po ťažkej téme sa treba rozveseliť fajnovou knižkou

Neskrotná od Tatiany Brezinskej Čuperkovej. Túto autorku radím medzi najlepšie z oddielu Evitopressoviek. Píše vtipne, dynamicky, zväčša skôr vymyslené príbehy, ale s dávkou svojich skúseností. Iný nebol ani príbeh o neskrotnej Gréte Gregorovej, ktorá chcela byť vo všetkom najlepšia. Všetky by sme chceli byť ako ona, krásna, úspešná, priebojná, cieľavedomá, silná, ale aj spravodlivá, priama a charakterná. Gréta je športovou novinárkou, ktorá chce v práci presahovať svoje maximá. Po tom, čo v printe dosiahne najvyššie možnosti, odchádza do televízie, kde sa stretáva s rovnocennou súperkou Oliviou. Od začiatku sa tieto dve nemusia, to je jasné, robia si navzájom zle, bojkotujú prácu jedna druhej, urážajú sa a padnú aj facky a päste. Olivia je však skutočne odpornou osobou, až mi tejto postavy bolo skutočne ľúto. Klame, podvádza, je zákerná, hrá nefér, len aby v očiach ostatných bola najšikovnejšia a najlepšia. Jej činy však hrajú skôr v prospech Gréty, ktorá stúpa pracovne vyššie – od redaktorky, cez komentátorku, až po moderátorku a dostane sa aj do výpravy na olympiádu. Avšak úspech v práci, neustále zdokonaľovanie sa a stúpanie na pracovnom piedestály nie je všetko. Jej srdce piští aj za splnením si iných ako pracovných plánov, a to jej v súkromnom živote nevychádza. Svoje ciele a ambície má precízne naplánované, no niečo jej chýba, aby sa do ich plnenia aj vrhla. Ale osud to nakoniec všetko zariadi. Na troskách tragédie sa zrodí ako fénix nová láska, ktorú im strpčuje jedine ohrdnutá Olivia. Ale Grétka sa ako správna hrdinka (ako Anna zo Zeleného domu) nevzdáva, ide svojim snom v ústrety.

Autorka čerpala veľa praktických informácií zo svojej vlastnej skúsenosti športovej novinárky. Okrem mien slávnych športovcov a druhov športov (ktoré mne osobne nič nehovoria, som práve ten typ človeka, čo si myslí, že „Novak Djokovič sú dvaja skvelí tenisti z Juhoslávie“) precízne popísala prácu a fungovanie televízie, s ktorými som sa stretla v učebniciach televíznej tvorby.

Odporúčam obidve knižky, pri prvej si poplačete, pri druhej sa zasmejete, vesmír musí byť predsa v rovnováhe.  

http://www.martinus.sk/?uItem=186547&z=MYE6RZ&utm_source=z%3DMYE6RZ&utm_medium=url&utm_campaign=partner

 

http://www.martinus.sk/?uItem=193165&z=MYE6RZ&utm_source=z%3DMYE6RZ&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?